DUYURULAR: 01.11.2017 "ISO 9001:2015 BELGELERİMİZ" 19.04.2019 "BARTU TURİZM FETHİYE ATIK SU ARITMA TESİSİ" 19.04.2019 "MURATPAŞA ÇEVRE FESTİVALİ"
altsayfa resim

PROJESİ OLMAYANIN “BAKANI DA” OLMAZ

PROJESİ OLMAYANIN “BAKANI DA” OLMAZ

 

Antalya hayalleri olan insanların şehriydi. Bu şehirde yaşayan insanlar hayal eder ve hayal ettikleri projeleri çok hızlı bir şekilde hayata geçirirdi.

Antalya hedefleri olan insanların şehriydi. İnsanlar önlerine bir hedef koyar ve şehrin o hedefe doğru yürümesi için ellerinden gelen her şeyi yaparlardı.

Antalya marka olma yolunda yürüyen bir şehirdi. Kentsel dönüşüm projeleri ile birlikte kentsel yapılanmasını bir proje dahilinde yapılmasının peşinde koşan insanlar vardı.

Antalya projeleri olan bir şehirdi. Her ne kadar bir takım insanlar engellemek için her şeyi yapsalar da bu projeleri,  bu insanlara rağmen gerçekleştirecek insanlar vardı.

Son birkaç yıldır hayalleri, hedefleri, projeleri olan şehir gitti, sanki şehrin üzerine bir ölü toprağı serpildi.

Antalya büyümesine inanılmaz bir hızla devam ediyor! Kent yapı stokunda tüm dünyada yaşanan ekonomik gelişmelere tezat beklenenin çok üzerinde bir artış yaşanıyor! Kentin kontrol edilemeyen büyümesi ister istemez planlama kaynaklı pek çok sorunun ortaya çıkmasına sebep oluyor!

Bakıyorsunuz! şehrin gelişimini gören ve kentin gelişme projeksiyonunu yapan birileri var mı diye! Maalesef meslek ve esnaf odaları dahil olmak üzere sivil toplum örgütleri, ülke ve şehir gerçekliğinden yoksun garip açıklamalarla gündemde yer almaya çalışıyorlar! İtiraf etmek gerekir ki bu şehir de, sivil toplum örgütleri hiç bu kadar basiretsiz bir duruma düşmemişti! 

Mahalli İdarelere baktığınızda ise günü kurtarmaya çalıştıklarını görüyorsunuz! Kente vizyon kazandıracak projeleri yok ve dolayısıyla da halka sunamıyorlar! Halk ise yönetimin beceriksizliğini tespit ettiği için, beklenti içerisine girmiyor ve seçimi bekliyor!

Geçmişte Stadyum projesine karşı çıkanlar, geçmişte Kırcami Planlamasına karşı çıkanlar, geçmişte bu şehirde yapılmaya çalışılan her şeye karşı çıkanlar, şimdilerde kentin planlanması için, bu realitelerin çözüme ulaştırmanın zorunlu olduğunu, yeni yeni görüyorlar. Kaybedilen, kaybettirilen zamana yazık değil mi?

Şunu artık görmemiz gerekir! Antalya gibi hızlı büyüyen şehirlerde kentin büyümesinin kontrol altına alınması gerekir. Büyüme ancak planla kontrol edilebilir!

Antalya’nın geleceğini mahalle mahalle, sokak sokak, kültürü ile birlikte planlamaya yönelik, mevcut kent alanı kentsel dönüşüm projesi ve yeni gelişme bölgelerinin master planlarının, toplumun her kesiminin katılımı ile hazırlanması ve tartışmaya açılması gerekmektedir.

İktidara gelirken “planlama bizim işimiz diyenlerin”, iktidara geldiklerinde şehrin geleceğini şekillendirecek hiçbir plana imza atamamış olmaları “insani olarak” çok acı değil midir?

 

 

Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın fikirlerini beğenirsiniz beğenmezsiniz, ama onun projeleri var! Onun kitleleri arkasından sürükleyen halka açıkladığı hayalleri var! Bu hayallere, bu projelere ortak olamayabilirsiniz! İnanmaya da bilirsiniz! Ama sizde hayal kurup, proje yapabilirsiniz!

Makul, mantıklı, ekonomik olarak gerçekleştirilebilir gerçekçi projeleriniz olur,  halka ve merkezi idareye iyi lanse ederseniz, kimse bu projelerin karşısında duramaz!  Hatta bu projeleri gerçekleştirmede kararlı bir duruş sergilerseniz, bu projelerin koordinasyonunu sağlayacak bir iki tane “bakanınız” bile olur! 

Eğer bu planlamaların ve projelerin içerisinde olmazsanız, gelecekte kent için yapılacak olan planları eleştiremezsiniz! Eleştirseniz de bu saatten sonra sizi artık kimse dikkate almaz!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu’nu takdirle anmamak mümkün değil! İzmir’de partisinin temel düsturuna uyup “önce halk” deyip, iktidar partisi ile uyumlu çalışması neticesinde, İzmir’in kabuğunu kıracak projelere imza atılmasına ön ayak oluyor!

İzmir’in projeleri var! İzmir’in her türlü mahalli sorununu da çözen Bakanları var! Üstelik bu Bakanlar Aziz beyin partisinden de değil! Belki bazıları parti ideolojisi olarak taban tabana zıt insanlar ama buna rağmen, “önce İzmir”, “önce halk” dediği için olağan üstü projelere imza atıyor! Hep birlikte göreceğiz, iktidar partisi İzmir’e milyarlarca lira yatırım yapacak ama yine Büyükşehir Belediye Başkanlığını “eğer CHP aday gösterirse” Aziz Bey kazanacak!

İyi bilmek gerekir ki ideoloji bir şey, halka hizmet etmek başka bir şeydir!         

GERİ DÖN