DUYURULAR: 01.09.2020 "PERSONEL ALIM İLANIMIZ YOKTUR. BAŞVURULAR DEĞERLENDİRİLMEDEN CV BANKAMIZA ALINACAKTIR"
Arüv Çevre

İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı

İşletmelerin faaliyet konusu, kapsamı, kapasitesi vb. hususlar dikkate alınarak, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik uyarınca, 1. Sınıf Gayri Sıhhi Müessese, 2. Sınıf Gayri Sıhhi Müessese veya 3.Sınıf Gayri Sıhhi Müessese kapsamında kalma durumuna göre işlemler tespit edilir ve işletmenin bulunduğu alana bağlı olarak ruhsat makamına (Büyükşehir Belediyesi, Belediye, Organize Sanayi Bölgesi ..) başvuru yapılarak İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı (GSM) işlemleri yürütülmektedir.

  İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik hükümleri uyarınca 1. Sınıf GSM’ler için 3 adımda (yer seçimi ve tesis kurma izni işlemleri, denem izni işlemleri, GSM Ruhsatı işlemleri ile) Ruhsat alınması işlemleri tamamlanırken, diğer grup kapsamına giren işletmeler; direkt ruhsat müracaatı ile sonuçlanmaktadır.

  GSM ruhsatı işlemlerinde aşağıda kısaca listelenen ve faaliyet konusuna bağlı olarak değişiklik arz eden diğer bilgi – belgelerden Yangın önlemleri proje onayı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Bölge Müdürlüğü nezdinde İşletme Belgesine esas belgelendirme, TSE hizmet yeri yeterlilik belgesi, Yangın önlemleri uygunluğu – itfaiye raporu vb. alınması ve temin edilmesi için işverene süreç yönetimi hizmeti verilmektedir.

  İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı alınması işlemleri, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik hükümleri dışında işletmenin bulunduğu yere göre, Sivil Hava Ulaşımına Açık Havaalanlarında Yer Alan Gayrisıhhi İşyerleri İçin İşyeri Açma Ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik (SHY-33A) yada Maden Kanununa bağlı mevzuat kapsamında, kısacası; faaliyet türüne göre değişiklik arz eden mevzuatlara göre de düzenlenebilmektedir.