DUYURULAR: 01.11.2017 "ISO 9001:2015 BELGELERİMİZ" 19.04.2019 "BARTU TURİZM FETHİYE ATIK SU ARITMA TESİSİ" 19.04.2019 "MURATPAŞA ÇEVRE FESTİVALİ"
altsayfa resim

KANAL İSTANBUL PROJESİ(02.05.2011 Tarihinde Antalya Ekspres Gazetesinde Yayınlanmıştır. )

KANAL İSTANBUL PROJESİ

Başbakanımız sayın Erdoğan çılgın projesini açıkladı. Adı üzerinde proje hakikaten çılgın ve doğal olarak seçim öncesinde gündem sıkıntısı çeken medya ve medyada görev yapan “leşkerler”, mal bulmuş mağribi gibi, konuşacak bir konu buldu.

Proje çalışmalarının 2 yıl içerisinde tamamlanması beklenen Kanal İstanbul ile ilgili olarak,  Etiketi bilim adamı, “profesör” olan insanların yaptığı konuşmalara, açıklamalara bakıyorum, önce inanamıyorum, sonra utanıyorum.

Ortada henüz bir güzergah ve proje argümanları yokken, peşinen karşı duruş sergilemelerini ve kendi beyinleri içerisinde derhal kötü hal senaryoları oluşturarak, paranoyak bir yaklaşımla kamuoyuna ifade etmelerini görünce, bu ülkenin neden kalkınmadığını, ülkenin kalkınmasına kimlerin ayak bağı olduğunu görüyorum.

Bilim kendi içerisinde şüpheyi barındırır, ancak şüphenin gerçekliğini araştırmak bilim adamının görevidir! Bilim ölçmedir! Deneydir! Ölçmediğin hiçbir şeyle ilgili olarak yorum yapamazsın! Yaparsan bu bilim olmaz, siyaset olur, sokak dedikodusu olur. 

Politikacıların değişik gerekçelerle üretilen projelere karşı çıkması, “ben her ne kadar hoş karşılamasam da”, normal karşılanabilir! Sen bilim adamısın üretilen bir projeye, elinde sağlam tek bir veri olmadan sözde bilimsel gerekçelerle, siyasetçilerden bile önce nasıl karşı çıkarsın? 

Bu halkın verdiği vergi ile okuyacaksın,  akademik kariyer yapacaksın!

Halk, sen profesör ol diye seni 40 yıl sırtında taşıyacak! Yurt dışında okutacak!

Sırtını sıvazlayacak! Saygı gösterecek! Vah ki, ne Vah! Yazıklar olsun!

Ülkemizde hangi proje gerçekleştirilirse, gerçekleştirilsin önce mühendislik, sonra mevzuat alt yapısı üzerine oturtulmaktadır.  Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir müstemleke midir? Kanunları, kuralları devlet olma geleneği olan bir ülkedir! Mevzuata aykırı, bilimsel gerekçelere dayandırılmamış bu çaplı bir proje yapılabilir mi?  Siz inanmıyor olabilirsiniz, ama biz bu devlete inanıyoruz!

Sayın Başbakan AKP iktidar olduğu 2003 yılından günümüze kadar, ister beğenirsiniz, ister beğenmezsiniz, söylediği her şeyi yaptı. Başta 2003 ekonomik krizi sebebi ile devlete olan güvenin kaybolduğu bir noktada, ancak sosyal demokrat bir partiden görmeyi bekleyeceğiniz, sosyal projelerle bu güvenin yeniden kazanılmasını sağladı.

Başbakana AKP’nin yaptığı icraatlar la ilgili olarak, bazı icraatlarını acemice yaptığını, yöntem ve üslup noktasında kendisini geliştirmesi gerektiğini söyleyip, pek çok eleştiri getirebilirsiniz! Ancak kendisine yalancı diyemezsiniz! Hayalperest diyemezsiniz! Sözünde durmadı diyemezsiniz! Sayın Başbakan bugüne kadar alışık olduğumuz politikacıların tersine hiçbir zaman eyyam yapmadı! Kıvırtmadı! Yıllardan beri izliyoruz, ne söyledi ise yaptı! 

Kanal İstanbul projesi AKP gibi güçlü bir iktidar ve lider döneminde hayal edilebilecek bir prestij projesidir! Eğer yapılan açıklamadan sonra, hangi gerekçe ile olursa olsun bu proje rafa kaldırılırsa, insanlarda yaratacağı hayal kırıklığı sebebi ile AKP’nin çok ciddi oy kaybetmesine neden olacaktır.    

İki dönem üst üste iktidar olan, iktidarını halkın üzerine kuran ve teveccühünü kazanan, konumu itibari ile dünyada sayılan üç beş önemli liderden biri olan sayın Başbakanın, gerçekleştirilmesi imkansız olan bir proje ile halkın karşısına çıktığını düşünmek saflık olur. Eğer biraz kendisini tanımışsak ekonomik olarak sağlama almadan, projenin yapılabilirliği ile ilgili ikna olmadan böyle bir proje ile halkın karşısına çıkmazdı! 

Sanıyorum koparılan yaygarada bu yüzdendir. Çünkü sayın Başbakan bu projeyi gerçekleştirecek ekonomik güce ve vizyona sahiptir. Ve herkes bunun farkındadır. Bu projenin AKP iktidarı döneminde gerçekleştirilebilir olması, halkı peşinden sürükleyecek nitelikte olması, bu boyutta olan bir projenin ülke ekonomisinin temel itici gücü olan inşaat sektörünü tetikleyecek olduğunu düşünecek olursak, AKP’yi hakikaten 2023 yılına taşır.

Türkiye’de yaşayan herkesin hayallerinin büyük olmasını istiyoruz. Büyük hayaller peşinde koşmak ve gerçekleştirmek, Atatürk’ün bu halka yüklediği bir “fıtrattır”. Dileriz, Kanal İstanbul projesi ve açıklanacak daha nice projeler ülkemiz için hayırlı olur.     

GERİ DÖN